API Management - Konfiguracja security
W zeszłym tygodniu rozpocząłem serię wpisów na temat Azure API Management. W dzisiejszej części poruszę tematykę modelu uprawnień wbudowanego w usługę. Pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje się on bardzo prosty, po przeczytaniu poniższego wpisu będziesz mógł w pełni kontrolować uprawnienia do zarządzania treścią widoczną na portalu.
Publisher Portal i Developer Portal
Czytając kiedyś o Azure API Management trafiłem na pewną historię. Podobno usługa ta nie była od samego początku planowana w Azure. Jeden z zespołów w Microsoft zwyczajnie stworzył jej podstawową wersję na potrzeby swoich projektów, a ta została włączona z czasem do usług dostępnych dla klientów. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale można odnieść wrażenie, że coś w tym jest patrząc na Portale w APIM. Jak na usługę za górę pieniędzy są one delikatnie mówiąc minimalistyczne i niestety to samo można powiedzieć o starym modelu uprawnień.
Bazujemy na trzech podstawowych grupach uprawnień. Nie możemy ich modyfikować, ani bezpośrednio zarządzać członkowstwem w tych grupach.
- Guests – Osoby nieuwierzytelnione, anonimowi użytkownicy Developer Portalu. Przy odpowiednich ustawieniach mają prawo czytać dokumentację publicznych API naszej firmy.
- Developers – Osoby które zostały uwierzytelnione do Developer Portalu przez którykolwiek z mechanizmów logowania skonfigurowany w usłudze. Mają wgląd (dokumentacja/ użycie) do wszystkich opublikowanych API i Produktów (patrz integracja z AD poniżej).
- Administrators – Ludzie mający dostęp do API Management z poziomu portalu Azure. Minimalne wymaganie to Contributor lub Azure API Management Service Contributor w RBAC. Administratorzy jako jedyni mają dostęp do Publisher Portalu.
Powyżej pisałem o Administratorach, ale mi osobiście nie udało się nigdy widzieć dwóch osób w tej grupie. Każda osoba z prawami w RBAC po prostu wchodzi na Publisher Portal i jest domyślnie wkładana do jednego konta-worka o nazwie Administrator. Zabawne jest to, że tenże wspólny Administrator, jeżeli stworzyliśmy APIM bez zmiany domyślnych ustawień, ma maila twórcy. To z kolei sprawia, że nie da się tego maila użyć do SignUp jako Developer (jakoś zrozumiem) i do logowania do Developer Portalu bo jest to konto typu Azure, a nie Basic, czy AAD. Pozostaje zmienić email Administratora, w tym pomogła mi dopiero grupa produktowa z Redmond, sugerując następujący skrypt:
$Resource = Get-AzureRmResource -ResourceType "microsoft.apimanagement/service" -ResourceGroupName "<resource group name>" -ResourceName "<api management service name>" -ApiVersion "2017-03-01"
$Resource.Properties.publisherEmail = "<Administrator's email>"
$Resource.Properties.publisherName = "<Organization name, you will receive notifications from>"
$Resource.Properties.notificationSenderEmail="<Notifications email>"
$Resource | Set-AzureRmResource -Force -ApiVersion "2017-03-01"
Sytuację ratuje integracja z Azure AD. Możemy dodawać nowe grupy pochodzące z AAD i w oparciu o nie zmieniać widoczność niektórych bardziej “tajnych” API. W efekcie dla zwykłych Developers niektóre API/Produkty w Developer Portalu nie będą widoczne, ani nie będą oni w stanie uzyskać do nich dostępu.
Rozszerzone uprawnienia RBAC w API Management
W związku z faktem, że API Management aktualnie migruje się z Publisher Portalu do portalu Azure, mamy możliwość spróbowania nowych uprawnień w modelu RBAC. Oczywiście nie dotyczą one bezpośrednio Publisher Portalu, tam zwyczajnie mamy pełen dostęp, lub nie mamy go wcale. Poniżej zestawienie ról wbudowanych:
- Reader tożsamy z Azure API Management Service Reader - Uprawnienia do odczytu konfiguracji usługi w portalu Azure, brak dostępu do Publisher Portal.
- Contributor/Owner tożsamy z Azure API Management Service Contributor - Pełna administracja usługą w portalu Azure i przez Publisher Portal.
- Azure API Management Service Operator - Uprawnienia do zarządzania usługą, bez możliwości edycji API, produktów i bez dostępu do Publisher Portal.
- W planach są również dwie nowe role wbudowane, Azure API Management Service Editor oraz Azure API Management Content Manager. Zostaną one upublicznione po przeniesieniu Publisher Portalu do portalu Azure. Pierwsza umożliwi edycję API, druga zarządzanie Developer Portalem i wraz rolą Operatora stanowić będą całość uprawnień Contributora.
Poza powyższymi rolami mamy możliwość tworzenia własnych ról RBAC. W kilka chwil możemy stworzyć rolę, która umożliwia np edycję wybranego API, lub edycję tylko polityk na wybranej metodzie API. Ilość możliwych uprawnień z których skomponujemy rolę jest spora, a do tego dochodzi fakt, że API, jego metoda i ich polityki są zagnieżdżonymi zasobami w ARM.
Poniższy skrypt demonstruje stworzenie własnej roli do edycji wskazanego API, wraz z politykami, metodami i ich politykami.
$role = Get-AzureRmRoleDefinition "API Management Service Reader Role"
$role.Id = $null
$role.Name = 'My API Contributor'
$role.Description = 'Has read access to APIM instance and write access to My API.'
$role.Actions.Add('Microsoft.ApiManagement/service/apis/write')
$role.Actions.Add('Microsoft.ApiManagement/service/apis/operations/write')
$role.Actions.Add('Microsoft.ApiManagement/service/apis/operations/policy/write')
$role.Actions.Add('Microsoft.ApiManagement/service/apis/policy/write')
$role.AssignableScopes.Clear()
$role.AssignableScopes.Add('/subscriptions/<subscription ID>/resourceGroups/<resource group name>/providers/Microsoft.ApiManagement/service/<service name>/apis/<api ID>')
New-AzureRmRoleDefinition -Role $role
Po utworzeniu roli możemy ją przypisać do użytkownika
New-AzureRmRoleAssignment -ObjectId <object ID of the user or group> -RoleDefinitionName 'My API Contributor' -Scope '/subscriptions/<subscription ID>/resourceGroups/<resource group name>/providers/Microsoft.ApiManagement/service/<service name>/apis/<api ID>'
Jedyna trudność to znalezienie API ID, lub całego Scope w uprawnieniu. W tym celu, poza metodami skryptowymi, zawsze można wejść na resources.azure.com, tam zlokalizować nasz API Management, konkretne API i skopiować jego adres.
Następne kroki
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis Cię zainteresował. W następnym omówimy możliwości integracji logowania do Developer Portalu z AAD, AAD B2C i innymi typami tożsamości.
Jeżeli interesuje Cię jakiś konkretny temat związany z APIM i chcesz, bym go opisał, daj koniecznie znać.
Photo via Visualhunt
Comments